Заборона на бойлери та опалення: в Україні набув чинності новий закон

Україні набув чинності новий закон “Про житлово-комунальні послуги”, в якому чітко визначили, хто має право відключатися від центрального опалення і гарячого водопостачання. Вже з 1 травня більшість українців не може законно відмовитися від гарячої води або тепла.

OBOZREVATEL  з’ясував, як і на кого вплинуть обмеження і коли не можна встановлювати бойлер.

У мене вже стоїть бойлер (котел). На мене вплине закон?

Закон зворотної сили не має, пояснює юрист Олександр Плахотник. У документі сказано, що відмовлятися від опалення або гарячої води можуть тільки ті, хто живе в будинках, де вже понад 50% квартир встановили котли і бойлери. У зворотному випадку доведеться користуватися тим, що вже є. Але при цьому, якщо у вас вже встановлений котел або бойлер, демонтувати їх не потрібно.

“Цей абзац вже чинного закону стосується тих випадків, коли в невеликих населених пунктах окремі мешканці приймають рішення відмовитися від опалення і встановити індивідуальний котел в квартирі. Якщо раніше вони могли це зробити без особливих перешкод, то зараз потрібно, щоб вже половина будинку була з котлами. Інакше ніяк “, – пояснює Плахотник.

Таке нововведення потрібно в першу чергу для того, щоб зберегти систему опалення та гарячого водопостачання. Так, якщо тільки частина мешканців відмовляється від тепла, це призводить до розбалансування системи опалення будинку, пояснює експерт в сфері енергоефективності Антон Ковалишин.

“Також це перекладе на інших мешканців витрати на опалення і втрати енергії по місцях загального користування. Індівідуальщікі будуть опалюватися через стіни від сусідів, які залишилися на центральному опалення. Якщо відбувається часткове відключення від гарячого водопостачання з переходом на бойлери, підвищується навантаження на старі внутрішньобудинкові електромережі, які для цього не спроектовані і не призначені. У більшості випадків вони вимагають заміни (30 років термін експлуатації для алюмінієвої проводки, 50 років – для мідної) “, – пояснює експерт.

Бувають ситуації, коли частина мешканців переходить на опалення від електроенергії, а частина – від газових котлів. В обох випадках інженерні системи старих радянських будівель при проектуванні на таке розраховані не були.

“У нас був будинок, де тільки одна сліпа жінка жила з централізованим опаленням, у всіх інших квартирах – автономне. І ми не могли відключити тепло на весь будинок “, – згадує Петро Підрушняк, екс-директор” Богуславтепловодоснабженіе “.

А чим менше споживачів, тим вище ціна. Для прикладу, якщо втрати при генерації, витрати на зарплати, ремонти, утримання мереж обходяться підприємству в 100 тис. Грн. Те при наявності 1 тис. Клієнтів кожен заплатить по 100 грн. А якщо залишилося всього 100 клієнтів, то й навантаження на кожного споживача збільшиться до 1 тис. Грн.

Навіть якщо обсяги споживання впали, на утримання котельні, тепломережі і т. Д. Доводиться витрачати ту ж суму. Ця ситуація призвела до того, що в деяких містах за кожен Гкал доводиться віддавати більше 4 тис. Грн.

Наприклад, в смт Зачепилівка Харківської області за кожну Гкал потрібно платити 4255,5 грн. А якщо немає лічильника – 336,7 грн за квадратний метр.

Я ще не встановив бойлер. Тепер вже взагалі не зможу?

Відключити від центрального опалення буде складно, а ось з бойлером справи йдуть куди легше. Якщо в будинку велика частина жителів не відмовилася від гарячого водопостачання, зробити це дійсно буде неможливо. Однак встановити бойлер і при цьому не відключати гарячу воду – можна. Головне, щоб був лічильник. Бойлер буде підігрівати холодну воду, а “гарячим краном” можна взагалі перестати користуватися.

“Треба чітко розставити крапки над” і “. Якщо ви хочете поставити бойлер виключно для отримання гарячої води, ніхто вам цього не забороняє. І проконтролювати це практично неможливо. У людей є повне право це робити “, – пояснив директор аналітико-дослідницького центру” Інститут міста “Олександр Сергієнко.

А ось відмовитися від централізованого опалення, за його словами, вже складніше. Встановити автономну котельню можна лише в тому випадку, якщо таке рішення прийме більшість мешканців. І доведеться зібрати безліч документів.

“Якщо ви створите ОСББ або проведете збори і вирішите, що встановіть собі котельню на даху або щось подібне, то все одно потрібно буде походити по інстанціях, отримати необхідні дозволи, і встановити цю котельню. Тоді вам офіційно відріжуть централізоване теплопостачання “, – пояснив Сергієнко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *